4.7 C
Pristina
E martë, 24 Nëntor, 2020
Home LAJME ​Osmani: Biden e di vuajtjen tonë

​Osmani: Biden e di vuajtjen tonë

Kosova pret që marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara të Amerikës të përmirësohen me zgjedhjen e Joe Biden president, pasi dekada e mbështetjes kryesore amerikane u hodh në dyshim nën administratën Trump, kështu thotë presidentja në detyrë Vjosa Osmani.

Osmani në një intervistë dhënë për Financial Times ka thënë se Biden nuk është vetëm një mik i Kosovë por edhe se ai e di vuajtjet nëpër të cilat kaloi vendi.

“Të gjithë e dinë se presidenti i zgjedhur Biden nuk është mik i zakonshëm i Kosovës. Ai i di vuajtjet tona shumë mirë”, është shprehur Osmani.

Presidentja në detyrë njëherit edhe kryetare e Kuvendit të Kosovës është shprehur edhe se Biden e di të vërtetën për rastin e Kosovës dhe se Serbia ka kryer krime lufte kundër njerëzimit në Kosovë.

“Joe Biden e di të vërtetën, dhe e vërteta është shumë e thjeshtë dhe e thjeshtë. Serbia e humbi Kosovën sepse abuzoi me parimin e sovranitetit dhe integritetit territorial për të vrarë njerëzit që jetuan në atë territor, për të kryer gjenocid në tentativë, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ai e di të vërtetën dhe nuk do të përpiqet të ndryshojë të vërtetën”, tha Osmani.

Osmani gjatë intervistë ka folur edhe për marrëveshjet e 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë. Për të cilat marrëveshje ajo tha se nuk duhet të fillohet të implementohen meqë duhet parë njëherit qëndrimet e administratës së re në pikat e marrëveshjes së 4 shtatori me Kosovës dhe Serbisë.

“Ne nuk mund të lëvizim vetëm përpara. . . pa shikuar se cili është pozicioni i administratës së re në ato pika”, tha Osmani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT