-4 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home COVID-19 Afrikë: Rreth 47 mijë të vdekur e 1.9 milionë të infektuar

Afrikë: Rreth 47 mijë të vdekur e 1.9 milionë të infektuar

Numri i të infektuarve me COVID-19 në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 1 milion e 987 mijë.

Gjithsej 1.987.732 persona deri më tani kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, pasi në 24 orët e fundit janë infektuar edhe 12.468 persona, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë.

Ndërkaq, numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 47.438, me një rritje prej 275 në 24 orët e fundit.

Shifra më e lartë e viktimave është regjistruar në Afrikën e Jugut me 20.241 të vdekur, pasuar nga Egjipti me 6.453 dhe Maroku me 4.779.

Në Sejshelle dhe Eritre nuk është raportuar asnjë vdekje.

Për sa i përket numrit të të infektuarve, ai ka arritur në 751.024 në Afrikën e Jugut, ndërsa pas saj radhiten Maroku me 293.177 raste dhe Egjipti me 110.767. Deri më tani, 1.668.055 persona të infektuar janë shëruar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT