-2 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home LAJME Berisha kritikon Vjosa Osmanin: Kështu s’kishte folur Rugova me miqtë

Berisha kritikon Vjosa Osmanin: Kështu s’kishte folur Rugova me miqtë

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës dhe ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, në një intervistë për Associated Press ka kritikuar qasjen e Bashkimit Evropian dhe ka akuzuar Brukselin se po e favorizon Serbinë si një ‘fëmijë të llastuar’.

“Ne duhet të konsiderohemi si një partner i barabartë përgjatë dialogut. Nëse kjo ndodh, vendos bazën për një dialog të suksesshëm në të ardhmen’, ka thënë Osmani.

Një gjuhë të tillë po e konsideron si jodiplomatike anëtari i LDK’së, Anton Berisha. Sipas tij, intervista e Osmanit në Associated Press është shqetësuese.

“Është tepër shqetësuese gjuha jodiplomatike qe ka përdorur u.d. presidentit te Kosovës, zonja Vjosa Osmani ndaj Bashkimit Evropian”, ka shkruar Berisha.

Sipas tij, këto kritika të pamatura e dëmtojnë pozicionin edhe ashtu të rënduar të Kosovës, dhe kujton se ish-presidenti Ibrahim Rugova kishte vepruar ndryshe në diplomaci.

“Kritikat e pamatura dhe një gjuhe e pamatur ne intervistën dhënë Associated Press ndaj BE-se, vetëm mund te dëmtojnë pozicionin e Kosovës edhe ashtu te renduar”, ka shtuar tutje ai.

“Ka vite qe zyrtare te larte shtetëror te Kosovës, pa marre asnjë përgjegjësi për veprimet e veta kane sulmuar BE-ne, dhe shtetet specifike te saj, thua se ato janë detyruese e te varura nga ne. e jo e kundërta siç e tregon realiteti.

Ne, ne raport me BE-ne dhe partneret e kemi te provuar miqësitë e rezultatet e arritura përmes gjuhës diplomatike, te bute, argumentuese e falënderuese qe përdorte dr. Ibrahim Rugova, e qe ne thelb ishte ne linjën e kulturës evropiane”, ka përfunduar ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT