3 C
Pristina
E martë, 24 Nëntor, 2020
Home LAJME Çfarë mund të bëjë Trump para se të largohet nga Shtëpia e...

Çfarë mund të bëjë Trump para se të largohet nga Shtëpia e Bardhë


Mes pritjeve që gjykatat amerikane të zgjidhin të gjitha dilemat në lidhje me rezultatin e zgjedhjeve presidenciale, Donald Trump zëvendësoi Ministrin e Mbrojtjes dhe emëroi një të ri, i cili hapi çështjen e të drejtave dhe kompetencave të presidentit në largim.

Deri në inaugurimin zyrtar të Joe Bidenit, më 20 janar, kanë mbetur edhe pak më shumë se dy muaj, gjatë të cilave mund të ndiqnin lëvizje të tjera jo aq të parëndësishme të presidentit në fuqi, siç ishte shkarkimi i shefit të Pentagonit.

Formalisht dhe ligjërisht, Trump është presidenti i Shteteve të Bashkuara deri në largimin e tij, më 20 janar, dhe ai mund të marrë të gjitha aktet dhe vendimet që mund të kishte marrë para 3 nëntorit, pra ditës së zgjedhjeve.

Ajo periudhë midis zgjedhjeve dhe ardhjes së një presidenti të ri është specifike për sa i përket legjitimitetit që presidenti ka nëse nuk zgjidhet, megjithëse kjo nuk ishte një situatë e zakonshme.

Presidenti i fundit, i tillë, ishte George W. Bush, në vitin 1992, i cili nuk u rizgjodh. Që nga ajo kohë deri më sot, të gjithë presidentët amerikanë janë “rizgjedhur, kështu që çështja e legjitimitetit nuk është ngritur.

Në atë rast, presidentët kryesisht shmangën marrjen e vendimeve shumë të rëndësishme, por “ia lanë” ato pasardhësit në Shtëpinë e Bardhë.

Ajo periudhë quhet “lame dack” në anglisht dhe është e vlefshme për një periudhë në të cilën presidenti është mjaft “i dobët”, duke pasur parasysh se të gjithë e dinë se nuk do të jetë më presidenti i Shteteve të Bashkuara nga janari i vitit të ardhshëm.

Trump ndoshta do të dëshirojë të lërë një trashëgimi dhe do të përpiqet të marrë ndoshta disa vendime të rëndësishme në këtë periudhë. Në thelb, Trump mund të marrë disa vendime të rëndësishme gjatë kësaj periudhe.

Nuk përjashtohen befasi të tjera kur bëhet fjalë për Trump, siç është mundësia e mos mirëpritjes së shefit të ri të Shtëpisë së Bardhë dhe lënia e tij një “Zyrën Ovale”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT