4.7 C
Pristina
E martë, 24 Nëntor, 2020
Home LAJME Çfarë po ndodh në tubimin pro-Trump në Uashington?

Çfarë po ndodh në tubimin pro-Trump në Uashington?

Mijëra mbështetës të presidentit, Donald Trump po mblidhen në Uashington DC për të mbështetur pretendimet e tij deri tani të pabazuara për mashtrim të votuesve në zgjedhjet në SHBA.

Grupet e ekstremit të djathtë dhe anti-qeveritar duke përfshirë “Proud Boys” (Djemtë Krenarë), Oath Keepers dhe QAnon kishin konfirmuar se do të merrnin pjesë, midis tensioneve mbi rezultatin, raporton BBC.

Protestuesit e hershëm morën autokolonën presidenciale ndërsa Trump përshëndeti ata teksa po shkonte për në kursin e tij të golfit.

Joe Biden fitoi zgjedhjet e 3 nëntorit. Të shtunën, ai forcoi triumfin e tij me një fitore të parashikuar në shtetin e Gjeorgjisë – duke e bërë atë kandidatin e parë demokrat që fitoi këtë që nga viti 1992.

 Ai tani ka 306 vota në kolegjin elektoral – sistemin që SHBA përdor për të zgjedhur presidentin e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT