4.7 C
Pristina
E martë, 24 Nëntor, 2020
Home LAJME Covid-19, cilat komuna të Dukagjinit kanë gjendje më të rënduar?

Covid-19, cilat komuna të Dukagjinit kanë gjendje më të rënduar?

Javët e fundit kanë shënuar rritje të numrit të rasteve pozitive me Covid-19 në mbarë vendin. Ngjashëm ka ndodhur edhe në rajonin e Dukagjinit.

Drejtoresha e Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Pejë, Arbnora Nurbonja, ka dhënë detaje për gjendjen epidemiologjike në këtë pjesë të vendit, që mbulon pesë komuna, Pejën, Klinën, Deçanin, Istogun dhe Junikun.

“Që kur është paraqitur rasti i parë në mesin e marsit në rajonin tonë, deri tani në tërë rajonin i kemi të regjistruar 2206 raste pozitive prej të cilave deri në këtë moment që po flasim i kemi 752 raste aktive, i kemi 1350 persona të shëruar dhe fatkeqësisht në rajon i kemi 104 persona të cilët kanë humbur betejën me këtë infeksion”, tha Nurbonja për RTV Dukagjini.

“Komuna e Pejës tashmë veç është në atë grupin e komunave që janë në zonën e kuqe për shkak të numrit të rasteve pozitive në ditët e fundit kemi pasur shumë kërkesa për testime, kemi pasur numër të testimeve dhe numër më të madh të rezultuar pozitiv”, shpjegoi ajo.

“60 për qind e rasteve të rajonit i takojnë komunës së Pejës”, tha Nurbonja.

Ajo u ka bërë thirrje qytetarëve që të bartin maskën, të mbajnë distancën dhe higjenën personale.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT