-4 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home LAJME Gërxhaliu: U ndërtua një bjeshkë me gurë dhe mbeturina minierash mbi kufomat...

Gërxhaliu: U ndërtua një bjeshkë me gurë dhe mbeturina minierash mbi kufomat e shqiptarëve në Serbi

Arsim Gërxhaliu, drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, ka thënë se terreni ku janë zbuluar mbetjet mortore të viktimave të luftës është shumë i vështirë.

Që tri ditë është zbuluar varreza masive në Kizhevak të Rashkës, që ndodhet në mes të Rudnicës dhe Kopaonikut, afër një miniere dhe në një terren malor. Mbi kufomat e shqiptarëve janë hedhur gurë dhe mbeturinat e minierës që kanë ndërtuar gati një bjeshkë, gjë që ka vështirësuar në masë të madhe gërmimin për të gjetur kockat.

Gërxhaliu tha se pas zbulimit të varrezës tanimë janë në pritje të gjykatësit, që sipas ligjit në Serbi, ai e merr vendimin se kur do të nisin punimet.

“Me gjasë mund të ndodhë sot dhe të presim vendimet e tij nëse do ta vazhdojë puna ose jo. Si institucion jemi të gatshëm që të vazhdojmë menjëherë derisa na lejojnë kushtet atmosferike. Ne do ta kontrollojmë terrenin derisa jemi të bindur që s’ka pjesë kockore dhe pas kësaj mund të japim numrin e saktë për numrin e individëve që i kemi gjetur”.

“Shumica e këtyre rasteve ndërlidhen rreth zonës së Rudnicës dhe Rashkës. Faktikisht ju takojnë grupacioneve të njerëzve që kanë qenë në Batajnicë dhe nuk është Zhavaku e vetmja pikë ku po bëhen kërkimet. Deri në zbulimin e varrezës masive është dashur të pritet pesë vjet vetëm”.

“Autoritetet serbe janë përgatitur për ta sjellë tendën dhe të bartin rrymën elektrike sepse është një pjesë malore e thellë. Pastaj, do të merren mostrat dhe të dërgohen në komisionin ndërkombëtar për persona të pagjetur”.

“Sfida jonë e parë është që t’i gjejmë varrezat masive dhe tani pas pesë vjetësh është një gëzim i suksesit të punës. Pastaj, sfidë është edhe në çfarë gjendje do të jenë, sa persona do t’i gjejmë dhe identifikimi i tyre. Më emocionalja është kur duhet t’ia dorëzojmë familjarëve, të cilëve iu rihapin plagët. Megjithatë, është një “gëzim” edhe për familjarët se do të mund të kenë një varr të të afërmve të tyre”.

Gërxhaliu tha se procesi do të jetë i gjatë për shkak të terrenit dhe procedurës së punës që do të bëhet me dorë tash e tutje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT