5.8 C
Pristina
E martë, 24 Nëntor, 2020
Home LIFESTYLE Gjërat që fëmijët tanë duhet të dinë për dashurinë

Gjërat që fëmijët tanë duhet të dinë për dashurinë

Ka shumë stereotipe në lidhje me dashurinë. Përrallat paraqesin një pamje perfekte të dashurisë, kalorës me forca të blinduara dhe fund të lumtur. Ose filmat, nga ana tjetër, dërgojnë mesazhe që dashuria bazohet në një keqkuptim të së kaluarës, ose me dikë që ne e urrenim sepse ai / ajo na ngacmonte.

Të gjithë këta shembuj i çojnë fëmijët tanë drejt nxjerrjes së stereotipeve të dashurisë romantike dhe keqkuptimit të pikës së dashurisë, në radhë të parë.

Të gjithë këta shembuj i çojnë fëmijët tanë drejt nxjerrjes së stereotipeve të dashurisë romantike dhe keqkuptimit të pikës së dashurisë, në radhë të parë.Fëmijët zakonisht i marrin prindërit e tyre si një model për gjithçka, përfshirë edhe dashurinë. Përshtypja e tyre e parë e dashurisë vjen nga marrëdhëniet e prindërve të tyre. Prandaj, si prindër duhet të jemi vigjilentë se çfarë shembulli u paraqesim fëmijëve tanë në lidhje me thelbin e dashurisë, nga afeksioni te falja dhe komunikimi te respekti.

Mos harroni të doni veten

Fëmijët duhet të mësojnë se gjithmonë duhet ta duan veten, por jo të jenë egoistë. Do të thotë që ata nuk duhet të sakrifikojnë vetveten për të kënaqur partnerin e tyre, as për të harruar plotësisht nevojat dhe dëshirat e të dashurve të tyre.

Në dashuri duhet të japim dhe të marrim

Si prindër, ne gjithmonë shprehim dashurinë tonë të pakushtëzuar ndaj fëmijëve tanë, por nuk duhet të mos i bëjmë të vetëdijshëm se ata nuk mund vetëm të presin gjithë kohës. Kur jeni në një marrëdhënie, është gjithmonë e rëndësishme të mësoni rëndësinë e mirësisë dhe kompromisit sepse kjo është një shenjë e një marrëdhënie të shëndetshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT