4.5 C
Pristina
E martë, 24 Nëntor, 2020
Home LAJME Joe Biden: Plani ynë është të krijojmë miliona vende pune të paguara...

Joe Biden: Plani ynë është të krijojmë miliona vende pune të paguara mirë

Presidenti i sapo zgjedhur i SHBA-së Joe Biden tha sot se ai dëshiron të krijojë tre milionë vende pune “të paguara mirë”, veçanërisht në fushat e teknologjisë, makinave elektrike dhe energjisë së gjelbër.

Përballë kufizimeve të reja që synojnë të frenojnë pandeminë COVID-19, Biden tha se ekonomia kishte nevojë për mbështetje të menjëhershme, transmeton KosovaPress.

“Plani ynë është të krijojmë miliona vende pune të paguara mirë në industrinë e prodhimit, industrinë e automobilave, prodhimin në përgjithësi, teknologjitë që na duhen në të ardhmen për të qenë konkurrues në botë. Ne do të blejmë produkte amerikane”, tha ai në një fjalim mbi ekonominë në Wilmington.

Ai konfirmoi se kompanitë e mëdha dhe amerikanët e pasur do të paguanin taksa të përshtatshme dhe se synon të vendosë një pagë minimale në orë prej 15 dollarësh.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT