-5 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home LIFESTYLE Ky pastrues natyral me dy përbërës do të bëjë që vaska juaj...

Ky pastrues natyral me dy përbërës do të bëjë që vaska juaj të shkëlqejë

Të futesh në dush dhe të ndjesh një shtresë zhul nën gishtërinjtë e tu është gjëja e fundit që dikush dëshiron të ndjej kur po përpiqet të pastrohet.

Kjo është arsyeja pse rekomandohet të përdorni një pastrues vaskash të lirë, krejtësisht natyral herën tjetër kur të bëni blerje në dyqan. Jo, nuk ka nevojë të drejtohesh te këndi i pastrimit. Në vend të kësaj, vizitoni sektorin e pemëve dhe perimeve për grejpfrut!

Bob Vila tregon një mënyrë për ta bërë vaskën të shkëlqej pa përdorur kimikate të ashpra.

Metoda e thjeshtë përfshin prerjen e një grejpfruti në gjysmë, spërkatjen e tij me një lugë gjelle ose dy kripë të trashë, dhe përdorimin si pastrues vaske.

Para se të përgatisni agrumet e kripura, vendosni atë në mikrovalë për dhjetë sekonda dhe rrotullojeni në banakun e kuzhinës. Këtë metodë shpesh njerëzit e përdorin për të marrë më shumë lëng nga limoni me të cilin gatuajnë, kështu që mund të vlej edhe me grejpfrut.

Ndiqni këshillën e Bob Vila për të lënë ujin në vaskë për disa sekonda për të marrë lagështirën e sipërfaqes. Pasi të kullohet plotësisht, derdhni pak kripë në vaskë – sa për ta lyer lehtë – dhe shtoni lëngun e grejpfrutit. Menjëherë mund të shihni reagimin e llumit ndaj acidit nga agrumet dhe kripës, i gjithë procesi duhet të zgjas vetëm rreth 20 minuta!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT