3.8 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home LIFESTYLE Lakra turshi gjatë dimrit, alternativë ushqimi të shëndetshëm

Lakra turshi gjatë dimrit, alternativë ushqimi të shëndetshëm

Ushqimi gjatë stinës së ftohtë mbetet i rëndësishëm, pasi organizmi duhet të përballet me të ftohtin dhe me virozat e shumta që qarkullojnë në këtë stinë. Edhe pse disa perime të freskëta në këtë sezon nuk mund t’i gjejmë në treg, alternativat për ushqim të shëndetshëm nuk mungojnë. Njëra prej tyre, është lakra turshi, një ushqim tradicional në vend.

Ndër ushqimet më të mira për shëndetin gjatë dimrit është lakra turshi, me gjithë popullaritetin në vendin tonë, ajo përmban në vete shumë të mira.

Vetëm një porcion lakër turshi siguron sasinë e nevojshme të vitaminës C për një ditë. Lakra gjithashtu është e pasur me vitamina që i përkasin grupit B (ndihmojnë në funksionimin e sistemit nervor, gjumit të shëndetshëm dhe gjendjes së mirë shpirtërore), vitaminë PP (e nevojshme për lëkurë të pastër dhe elastike) dhe vitaminë U (mbrojtësi bazë i stomakut dhe gastritit).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT