5.8 C
Pristina
E martë, 24 Nëntor, 2020
Home COVID-19 Masat e reja të Qeverisë hyjnë nesër në fuqi

Masat e reja të Qeverisë hyjnë nesër në fuqi

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Masat e reja ndahen në tri pjesë, masat për tërë territorin e Kosovës, masat specifike sipas komunave dhe obligimet e institucioneve për zbatimin e masave.

Në kuadër të masave të përgjithshme hynë ndalimi i të gjitha tubimeve publike, përfshirë seminaret, punëtoritë, dasmat dhe ahengjet familjare, ceremonitë dhe veprimtaritë fetare (përveç familjes së ngushtë), si dhe çfarëdo forme tjetër e organizimit me përjashtim të rasteve të lejuara me këtë vendim.

Po ashtu edhe të gjitha universitetet publike dhe private do të mbajnë ligjerata online, vetëm për provime studentët kanë të drejt të jenë fizikisht.

Personat që do të qëndrojnë në Kosovë dhe që janë nga shtetet e rrezikuara për koronavirus duhet të kenë test negativ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT