3 C
Pristina
E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
Home LAJME Ministri i Drejtësisë thotë se s’ka asnjë dilemë se procesi i vetingut...

Ministri i Drejtësisë thotë se s’ka asnjë dilemë se procesi i vetingut do të ndodhë në polici, prokurori e gjykata

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi në një intervistë për “Betimi për Drejtësi” ka thënë se duhet të bëhet procesi i vetingut dhe sipas tij për këtë nuk ka dilemë.

Selimi ka thënë se duhet të bëhet një proces i vetingut i cili garanton integritet për personat në sistemin e prokurorisë dhe gjyqësorit.

“Veting duhet të ketë. Veting ka pasur një herë në vitin 2010, ka qenë një proces relativisht i mirë në krahasim me shtetet e tjera, por ka lënë shumë për të dëshiruar. Neve na duhet të bëjmë veting dhe ta kemi këtë veting të institucionalizuar, pra ta kemi një veting i cili do të na garantojë këtë integritetin personal të cilin e përmende më herët edhe figurat të cilat do të garantojë atë farë sigurinë e institucioneve, të prokurorisë dhe të gjyqësorit dhe për atë na duhet veting dhe nuk ka dilemë qe duhet të ketë veting”, ka thënë ministri i Drejtësisë, Selim Selimi.

Selimi ka thënë se ka qenë kundër formimit të një grupi të ekspertëve të vetingut nga ministri. Ai ka theksuar se tani është formuar grupi i ri i ekspertëve në të cilin merr pjesë edhe shoqëria civile dhe sipas tij, së shpejti do të marrin skenarët e mundshëm se si do të bëhet procesi i vetingut në institucionet e drejtësisë, përkatësisht në prokurori dhe gjyqësor.

Për më tepër ndiqeni intervistën e plotë të ministrit të Drejtësisë, Selim Selimi. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT