-4 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home COVID-19 OBSH shpjegon përse vaksina nuk mund ta zgjidhë e vetme problemin e...

OBSH shpjegon përse vaksina nuk mund ta zgjidhë e vetme problemin e pandemisë

Njoftimi i kompanisë farmaceutike Pfizer mbi efikasitetin 90% të vaksinës që po zhvillon është pritur me gëzim kudo. Nëse testimet vijojnë me sukses, atëherë kjo vaksinë mund të nisë shpërndarjen në muajin dhjetor.

Por, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se sigurimi i vaksinës nuk do të zgjidhë problemet që u bënë shkak që koronavirusi të kthehej në pandemi. Më konkretisht, OBSH i referohet investimit të paktë në sistemet shëndetësore.

“Një vaksinë nuk do ta zgjidhë faktin që po investohet shumë pak globalisht në shëndetin publik dhe në sistemet shëndetësore. Është urgjente të përqendrohemi në shëndetin e njerëzve, të kafshëve dhe të planetit”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT