-5 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home LAJME Qetësohet gjendja në Libi, palët pajtohen që vitin e ardhshëm të mbahen...

Qetësohet gjendja në Libi, palët pajtohen që vitin e ardhshëm të mbahen zgjedhjet

Palët e konfliktit në Libi të premten u pajtuan që në këtë shtet pushteti të caktohet përmes zgjedhjeve, të cilat janë planifikuar për 24 dhjetor të vitit të ardhshëm, bëri të ditur shefja e misionit të OKB-së në këtë shtet.

Vendimi për mbajtjen e zgjedhjeve erdhi gjatë një forumi politik të përkrahur nga Kombet e Bashkuara, i cili filloi të hënën në Tunizi mes përfaqësuesve të qeverisë libiane dhe gjeneralit Khalifa Haftar.

Pjesëmarrësit në këtë forum u pajtuan që të formohet një Këshill Presidencial i ri dhe një organ ekzekutiv për menaxhimin e periudhës së tranzicionit dhe mbajtjes së zgjedhjeve, tha shefja e misionit të Kombeve të Bashkuara për Libinë, Stephanie Williams.

Kjo zyrtare shtoi se gjatë negociatave mes palëve është diskutuar edhe për detyrat dhe autoritetin e qeverisë dhe Këshillit Presidencial, i cili do ta menaxhojë procesin e tranzicionit, shkruan Anadolu.

Williams tha se Kombet e Bashkuara do të ofrojnë përkrahje teknike për zgjedhjet që do të organizohen nga Bordi i Pavarur i Zgjedhjevev i Libisë.

Marrëveshja për mbajtje të zgjedhjeve erdhi pas nënshkrimit të armëpushimit të përhershëm mes delegacioneve ushtarake të të dyja palëve me 23 tetor.

Libia është rrënuar nga lufta civile që nga viti 2011, kur u rrëzua nga pushteti dhe u vra diktatori Muammar Gaddafi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT