3.8 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home COVID-19 Studimi: Pas daljes nga spitali, pacientët që kalojnë koronavirusin i pret një...

Studimi: Pas daljes nga spitali, pacientët që kalojnë koronavirusin i pret një tjetër ‘luftë’

Pacientët që sëmuren rëndë nga koronavirusi përballen me një betejë të vështirë, por kthimi në normalitet pas shërimit është gjithashtu një proces i gjatë dhe i vështirë për ta, sipas një studimi të ri.

Ky studim zbuloi se pacientët që mposhtnin Covid-19 kishin të ngjarë të përballeshin me probleme shëndetësore dhe financiare edhe muaj më vonë.

Një ekip shkencëtarësh i udhëhequr nga Dr. Vineet Chopra, i Sistemit Shëndetësor të Universitetit të Miçiganit hulumtuan 488 pacientë me Covid-19 të trajtuar nga spitalet në Michigan. Ata i anketuan ata rreth dy muaj pas daljes nga spitalet, midis 16 marsit dhe 1 korrikut.

Sipas studiuesve ndikimet që koronavirusi lë pas prekin shëndetin, anën emocionale dhe financat e pacientëve.

Ndikimi në shëndet: Një e treta e të anketuarve raportuan probleme të vazhdueshme shëndetësore, të tilla si kollë, apo humbje të vazhdueshme të shijes ose nuhatjes, raportuan studiuesit në revistën Annals of Internal Medicine.

Ndikimi emocional: Gati gjysma thanë se ishin “prekur emocionalisht” nga sëmundja e tyre dhe një numër i vogël i personave që kanë kaluar koronavirusin, kërkuan kujdes shëndetësor mendor pas shërimit.

Ndikimi financiar: 36% e të anketuarve raportuan “të paktën një ndikim të butë financiar nga shtrimi në spital”. Nga ata që ishin të punësuar para sëmundjes së tyre, 40% thanë se ose e humbën punën e tyre ose ishin shumë të sëmurë për t’u rikthyer në të.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT