-4 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home LAJME Tasholli: “LIRIA KA EMËR” vlen për secilin

Tasholli: “LIRIA KA EMËR” vlen për secilin

Njëri prej banerëve “Liria ka emër”, i vendosur në Graçanicë, u dogj sot nga persona të panjohur. Në lidhje me këtë, organizatori i kampanjës, Ismail Tasholli, deklaroi se prapa këtij akti qëndron Beogradi dhe se ky rast është zëri i një tregimi që vjen nga Serbia.

“Ata që para 21 vitesh i dogjën fëmijët, nuk e kanë problem që ta djegin edhe logon e UÇK-së, të atyre që provonin t’i mbroni ata fëmijë”, u shpreh Tasholli

“Nëse e përcjellim logjikën e veprimit dhe logjikën e kryetarit të Graçanicës në 3-4 ditët e fundit se si provon të prodhojë provokim në emër të lirisë, është absurde dhe e vëren tendencën për praptim të tregimit”.

Liria është koncept universal dhe është absurde të kërkosh që një shoqëri të mos e respektojë lirinë dhe përpjekjen e të gjitha gjeneratave që kanë bërë për lirinë. Një shoqëri normale provon t’i rikthejë vlerat e idealet”.

“Qëllimi i platformës është që t’i mbledhin disa copëza dhe t’i rikthejmë në memorien tonë që t’i shënojmë, sepse janë të domosdoshme e janë pikëreferenca të çdo shoqërie dhe pa to nuk mund të ecim përpara”.

Ndërkaq, në lidhje me akuzat se kjo platformë po tenton ta privatizojë UÇK-në sikur të ishte vetëm e PDK-së, Tasholli u shpreh se është vetëm keqkuptim dhe se secili mund të kontribuojë me ide konstruktive.

“Momentumi politik ia dha atë kahje kësaj kampanje sepse ndodhën aktakuza e ngjarje të rëndësishme dhe domosdoshmëria e kontekstit politik mund të krijojë keqkuptimin e kësaj kampanje. Secili mund të merr pjesë me sugjerime se si mund të bëhet më mirë, madje qofshin ata edhe të partive tjera politike dhe të jenë pjesë e bordit që platforma të plotësohet në një mënyrë shumë serioze”.

“E rëndësishme është që çdo kontribut që është bërë në këtë vend të mblidhet dhe dokumentohet në një platformë. Është platformë integruese, secili që mendon se ka diçka që i mungon, me ide konstruktive mund të ndihmojë, nuk është kampanjë private, por është e hapur. Kjo është një përpjekje simbolike për ta bërë këtë mbledhje”.

“Momentumi politik mund t’ia ketë dhënë ngjyrimin e keq-leximin e kampanjës. Kampanja është e hapur për të gjithë, për secilin veç e veç. UÇK-ja është mbi partiake. Jemi duke folur për koncepte vlerore të kësaj shoqërie, jo për emra të përveçëm dhe politika të caktuara. Nuk e di se përveç Serbisë kujt i pengon liria dhe vlerat e UÇK-së. “Liria ka emër” vlen për secilin”.

“Kemi paraparë që kjo platformë të shkojë edhe me disa forma të gjuhës angleze. Janë edhe 14 personalitete të tjera shumë të rëndësishme që do të jenë pjesë e kësaj kampanje, të cilët janë njerëz më të rëndësishëm nëpër botë, të kulturës e artit, e që janë shqiptarë. Kampanja jonë do të plotësohet çdo ditë e më shumë”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT