7.9 C
Pristina
E enjte, 26 Nëntor, 2020
Home LIFESTYLE Vitamina D lufton COVID-in?

Vitamina D lufton COVID-in?

Vitamina D ka dalë sërish në qendër të vëmendjes si një armë për të luftuar koronavirusin e ri, pas një serie studimesh.

Sipas Daily Mail, qeveria britanike po u kërkon shkencëtarëve të saj që të shqyrtojnë më tej ndikimin e kësaj vitamine te simptomat e koronavirusit.

Provat që kanë dalë janë kaq shpresëdhënëse, sa qeveria po planifikon të dërgojë suplemente të kësaj vitamine nëpër azile dhe në qendra të kujdesit social.

Që në fillimet e pandemisë u përfol se vitamina D, e njohur edhe si vitamina e rrezeve të diellit, të mbron nga virusi i ri.

Kjo vitaminë ndikon te sistemi imunitar i njerëzve. Ndërkohë, shkencëtarët kanë nisur një testim për të parë sa ndikon shtimi i sasisë së kësaj vitamine te simptomat. Vitamina D ndikon edhe te të tjera sëmundje të kësaj stine, por edhe në problemet respiratore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPULLARIZUARA

Pas rrokullisjes me traktor vdes një 48-vjeçar në Potok të Podujevës

Një 48-vjeçar ka vdekur në fshatin Potok të Podujevës. Kjo si pasojë e një aksidenti me traktor.

Osmani mban takim virtual me Ambasadorin amerikan Philip Kosnett

Në vazhdën e takimeve të rregullta, sot ushtruesja e Detyrës së Presidentes, njëherit Kryetare e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka biseduar...

Cikalleshi dyfishon epërsinë

Sulmuesi Sokol Cikalleshi, ka shënuar edhe golin e dytë për Shqipërinë. Cikalleshi realizoi nga pika e bardhë në minutën...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kërcënoi nënën me sëpatë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës një muaj paraburgim...

KOMENTET E FUNDIT